سایز سوله

سایز سوله

 ابعاد استاندارد سوله : اقدام به کار سوله سازی امری بسیار حساس و دقیق می باشد که لزوما بایستی به وسیله افراد متخصص در این حوزه انجام بپذیرد.

سوله ها مانند هر سازه ی دیگری باید دارای ابعاد و اندازه هایی باشند که رعایت تمام آن ها در مراحل مختلف الزامی است و در رابطه با اهمیت داشتن این امر می توان گفت که، بدون در نظر داشتن این ابعاد نمی توانیم سازه ای استاندارد را تولید کنیم .

برای ساخت انواع سوله لازم است در مرحله ی ابتدایی هدف، کاربرد و نیاز سوله ها را مشخص نماییم تا بتوانیم از این طریق ابعاد استاندارد سوله را تعیین کنیم.

بنابراین توضیحات می توان گفت که ابعاد هر سوله به گونه ای مشخصا مختص به همان سازه می باشد. اما با این وجود ابعاد استاندارد سوله در حالت کلی، به گونه ای که متناسب برای انواع کاربری ها باشد در ادامه این متن آورده می شود.

ابعاد استاندارد سوله در طول و عرض و ارتفاع و شیب

 • به طور کلی طول سوله نباید بیش از ۹۰ متر باشد و فاصله ی تعیین شده برای تیرها و ستون های آن ها بین ۶ تا ۹ متر در نظر گرفته شده است که معمول این فاصله ها در سازه های ایرانی ۶ متری هستند.
 • معمول ترین ابعادی که برای ساخت دهانه ها در عرض سوله به کار می رود؛ ۲۰ تا ۳۵ متر است که رعایت آن باعث ایجاد بهینه ترین دهانه ها خواهد شد.
 • سومین فاکتور از ابعاد استاندارد سوله میزان ارتفاع آن می باشد. حداقل میزان ارتفاع ۴ متر و حداکثر آن ۲۵ متر در این سازه ها برآورد شده است که البته بهترین ابعاد مورد استفاده برای ارتفاع، مابین ۶ تا ۱۲ متر در نظر گرفته می شود.
 • آیتم مهم دیگری که در مبحث ابعاد استاندارد سوله بایستی مورد توجه قرار بگیرد، اندازه ی شیب سقف سوله می باشد.

شیب استاندارد سوله ها بین ۱۰ تا ۳ درصد می باشد . رابطه ی میان دهانه و شیب سوله رابطه ای معکوس می باشد به این معنا که هر چقدر دهانه ی سوله بزرگتر باشد میزان شیب کمتر است و در مقابل هرچقدر ابعاد دهانه کوچکتر باشد، شیب سوله بیشتر می شود.

 

2 نظرات
 • چاپ مقاله
  نوشته شده در 07:18h, 21 آگوست پاسخ

  ممنون بابت چنين سايت زيبا و به درد بخورتان

  • estandardsoole
   نوشته شده در 16:09h, 03 سپتامبر پاسخ

   ممنون قربان

ارسال دیدگاه